top of page

EĞİTMENLERİMİZ

Screenshot_20200223-122730_Instagram.jpg
serhat güdül
20190712_121448.jpg
özerk tozkoparan
IMG-20190227-WA0003.jpg

ÖZGE BAŞARAN

Klasik Bale - Repertuar - Point

Bale eğitimini, 1991-1994 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı' nda , 1994-1999 yılları arasında ise Hacettepe Üniversitesi Ankara Devle Konservatuvarı' nda iki sene sınıf atlayarak bölüm birincisi, okul ikincisi
olarak tamamladı.

 

1999-2005 yıllarında Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde baş dansçı olarak dans etti. 2006 yılında Rusya' nın Sochi kentinde düzenlenen Yury Grigorovich Ululslararası Bale Yarışması'nda 'Grand Prix' (Büyük Ödül) ve ' En İyi Modern Dansçı ' ödüllerini kazarak ülkesinin bale tarihinde yurtdışında ' Grand Prix ' kazanan ilk dansçısı oldu.

2007-2008 sezonunda bir yıl Stuttgart Ballet Company' de dans etti. 2008 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde baş dansçı olarak dans etmektedir.

 

Başrolünü dans ettiği eserler arasında; Giselle , Uyuyan Güzel, Bir Yaz Gecesi Rüyası , İllision (Japonya), Rachmaninoff ( Royal Opera House-İngiltere ), Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Şımarık Kız, İlişkiler, Üç Silahşörler, Serenade, Bach-Bethoveen, Nothing, Kontrast, Yoz Döngü, Kont Dracula, Coppelia, Hamlet, Yevgeni Onyegin, Amadeus yer almaktadır. Misafir başdansçı olarak dans ettiği ülkeler; Japonya, Rusya , Kazakistan, Ukrayna, Portekiz. Yaptığı ilk koreografi ' Flu ' 2010 yılında Opera sahnesinde sahnelenmiştir.

SERHAT GÜDÜL

Klasik Bale - Repertuar

1977 yılında Berlin'de doğdu. 1987'de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü'ne girdi. Buradaki eğitimi boyunca Perm Bale Okulu'nun önde gelen eğitmenlerinden biri olan Rus asıllı Vladimir Tolstuklin ile çalıştı. 1994 yazında tam burslu olarak Londra'da Royal Bale Okulu'nun yaz kurslarına katıldı. 10 senelik bale eğitimini üstün başarılarından dolayı 9 senede tamamlamasının ardından yüksek lisans eğitimini de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü´nde tamamladı.

 

1996 yılında Türkiye'yi temsilen katıldığı 17. Uluslararası Varna Bale Yarışması'nda ilk altı dansçı arasında yer aldı. Aynı yıl Fransa'da düzenlenen Concour de Paris Bale Yarışması'nda 230 dansçı arasından ilk dörde kaldı. 1997 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne girdi. Mayıs 2000'de İsrail Tel Aviv'de ilki düzenlenen 1.Mia Arbatova Bale Yarışması'na katıldı ve birincilik ödülünü aldı. Bu ödülle Bale Ana Sanat Dalı'nda ülkemize altın madalya kazandıran ilk dansçı oldu. 2001 yılında Uluslararası Helsinki Bale Yarışması'na katılarak finalist oldu. 2002'de Japonya Nayoga'da gerçekleşen 9. Uluslararası Japonya Klasik ve Modern Dans Yarışması'nda 300 dansçı arasından finale kaldı ve jüri özel ödülüne layık görüldü. Nisan 2003'te Uluslararası Lüksembourg Bale Yarışması´nda gümüş madalya kazandı.

 

2006'da Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Ana Sanat Dalı Bölümü'nde eğitmenlik yapmaya başladı. Eylül 2008'de İstanbul Uluslararası Bale Yarışması'nda Grand Prix ödülünü alan Kadir Okurer'in eğitmenliğini üstlendiği gibi, genç dansçının yarışmada sergilediği koreografilerinin de yaratıcısı oldu. Kadir Okurer; Serhat Güdül'ün çalıştırıcılığında, 2009 baharında ABD'de düzenlenen Youth America Grand Prix'de ve yine 2009 yazında Roma'da düzenlenen Roma Premio Bale Yarışması'nda ikincilik ödüllerini almaya hak kazandı.

 

Ankara Devlet Opera Balesi'ndeki görevini solist ve baş dansçı olarak sürdürmekte ve 2009 yılından itibaren Ankara Devlet Opera Balesi'nde ders vermektedir. 2012 yılında atanmış olduğu Bale Başöğretmen Vekili olarak halen görevini sürdürmektedir.

DEVRİM İLERİ TOZKOPARAN

Modern Dans

MEZUN OLUNAN OKUL VE EĞİTİMLER :

H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı

 1999 - British Council bursu ile Londra - Islington Arts Factory ve Rambert Summer School ' a katıldı.

 2000 - Viyana / '' Impulstanz Wien Festival'' (David Zambrano'dan flaying low) (Andrew Del Harwood'dan contact improvise) dersleri aldı.

 

KARİYER VE İDOB ' A GİRİŞ YILI

1993 - MDT

 H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı'nda eğitmenlik yaptı

 2008 - İDOB

 

KOREOGRAFİ ÇALIŞMALARI :

1998 / Müge Gülşen'le birlikte ; HALA

 2000 / HASAR

 2002 / KİMLİK (2005 -Yunanistan/Volos Kenti 'Mediterranean Dans Festivali'' ne katıldı )

 2004/Bürge Öztürk'le birlikte iki perdelik; 29-30

 2007 / RANDOM

 2009 / ANI TOPLAYICISI

 2010 / 06-34

 2012 / ZAMANSIZ

 2012/ Geyvan Mc Millen'le birlikte ; YORGUN SIRLAR

 

ÖDÜLLER , DANS EDİLEN BAŞLICA ESERLER :

Modern Dans Topluluğu'nun yurt içi ve yurt dışı sergilediği bütün eserlerde dans etti. 2008-2009 -Company Linga'da Marco Cantalupo' nun ''SPEED''adlı eseriyle Hırvatistan, Fransa ve İsviçre turnelerinde misafir sanatçı olarak dans etti. Gitme, Kimya, Maviden Maviye, Kritik Anlarda, İçiçe, Hişşt, Paraşütün Renkleri, Gülün Hayaleti, Memleketim, Şeytan Tüyü, Pas De Deux, Portatif, Post, Rondo Ala Turka, Sel, Sema, Seni İstemiyorum, Muhabbet, Göksel Devinimlerin Nedeni, Kelebekleri Öldürmeyin, Seyahatname, Seyyar Bir Şölen, Shosha' nın Balkonu, Sır Mekan, Sirkülasyon Çaba, Acelesi Yok Gerçekten, Ankara' da Alis, Bahar Ayini, 5 Kent, Doruk, Biz, Eros Pandoriana Pandora, Şehir ve Orman, 3 Kısa Parça, Güldestan

 

ÇALIŞTIĞI KOREOGRAF VE REPETİTÖRLER :

Amanda Miller, Richard Alson, Michael Popper, Reinhild Hoffman, Jan Push, Barak Marshall, Yair Vardi, Apostolia Papadamaki, Angelin Preljocaj, İnaki Azpillaga, Asley Page, Lıyod Newson, Marco Cantalupo, Yossi Yungman, Beyhan Murphy, Paul Dauoglas, Matthew Hawkins, Julian Moss, Zeynep Tanbay, Samuel Wersten, Paul Clayden, Paul Dougles, Ben Craft, Kelly Parsley, Mollye Maxner, Isabel Mortimer, Geyvan McMillan, Yasemin Erkan, Binnaz Dorkip, Timur Ratlas, Lynn Seymour, Mehmet Balkan, Uğur Seyrek, Irek Muhammedov, Gary Galbrait, Mark Baldwin, Mohsen El Wakil, Peter Schmitz, Sonia Dorleans, Dany Levegue,Suna Göncü,Kenneth Tharp, Lutz Förster, Nicole Caccivio.

 

 

ÖZERK TOZKOPARAN

Modern Dans

 

MEZUN OLUNAN OKUL VE EĞİTİMLER :

1983 Yılında Ümran Ürey ' den bale dersleri aldı.1988 Yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale bölümüne girdi. İki değerli dans hocası Tolstukhin Vladimir NİKOLAEVİCH ve Nukri MAGALACHULI ile çalıştı, okul eğitimi süresince Ankara Devlet Opera ve Balesinde sahnelenen çeşitli eserlerde rol aldı. Bir yıl sınıf atladıktan sonra 1997 yılında mezun oldu.2006 da Viyana Dans Festivali / Eğitim ve Workshop programına katıldı.1997 yılından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi ' nde Modern Dans Topluluğunda dans etmeye başladı.2006 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi 'ne geçiş yapmıştır ve halen görevine devam etmektedir.Ayrıca 2016 yılı itibariyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı 'nda Modern Dans eğitmeni olarak görev almaktadır.

 ÖDÜLLER DANS EDİLEN BAŞLICA ESERLER :

Katıldığı yıldan itibaren ADOB ve ADOB- MDT nin repertuarındaki tüm eserlerde dans etti.

 Post, Seyahatname, Şehir ve Orman, Afife, Güldestan, Şımarık Kız, Circle of Fift, Troy Game, Otello, Senfoni, Donkişot, Genç Werther ' in Acıları, Hurrem Sultan, Kuğu Gölü, Giselle

 2002 Yılında Amerika ' nın beş eyaletinde sergilenen Türk ve Amerikalı dansçı ve koreografların gerçekleştirdiği Silikon Dans Projesi'nde görev aldı.

 Koreografi çalışmaları; 2007- Emre Şen müziği üzerine koreografi

 2008 - Nil Tiyatrosu / Anlat bana Şahmaran - adlı eserin dans koreografisi

 2010 - Kişisel

 2012 -Ekinoks

 ÇALIŞTIĞI KOREOGRAF VE REPETİTÖRLER :

Vladimir Tolstohin, Nukri Magalachuili, Beyhan Murphy, İhsan Bengier, Alparslan Karaduman, Deniz Gebeshuber, Mehmet Balkan Uğur Seyrek, Frederic Lescure, Michael Popper, Mark Baldwin, Mattehew Hawkins, Poul Clayden, Poul Dougles, Mohsen El Wakil, Lust Forster, Sonia Dorleans Juste, Karen Potter, Mollye Maxner, Kelley Parsley, Nicholas Rowe, Samuel Wuersten, Yossi Yungman, Barak Marshall, Apostolia Papadamaki, Jan Push, Julian Moss, Ignacio Azpillaga Camio, Christopher D'amboise, Robert Danvers, Bruce Sansom, Alexander Monakhav, Alan Land, Yannick Boquin, Aaron Watkin, Cane Elliot, Angelin Preljocaj, Dany Leveque , Giovanni Di Palma

TUĞÇE TOPRAK

Warm Up

1990  yılında İzmir’de doğdu.

1997  yılında İzmir’de Ritmik Cimnastik’e başladı.

1997 – 1998 yılları arasında İstanbul Cimnastik İhtisas Spor Kulübü’nün Ritmik       Cimnastik dalında lisanslı sporcusu olarak yarışmalara katıldı.

1998 – 2003 yılları arasında Çimentaş Spor Kulübü’nün Ritmik Cimnastik dalında   lisanslı sporcusu olarak yarışmalara katıldı. Etaplar, kulüpler arası, okullar     arası, Türkiye şampiyonaları ve bireysel olmak üzere birçok ödül kazandı.

2003  yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları                      Bölümü Bale Anasanat Dalı’nda yarı zamanlı olarak eğitimine başladı.

2005  yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları          Bölümü Bale Anasanat Dalı’nda lise eğitimine başladı.

2006 ve 2007 yıllarında Fransız koreograf ve eğitmen Yannick Boquin’den bale      dersleri aldı.

2007 – 2010 yılları arasında Tiyatro Oyun Kutusu’nda sahnelenen ‘’Oyun’da Sınır Yok’’ müzikalinde             dans etti. ‘’Rüzgarla Yolculuk’’ ve ‘’Grease’’ müzikallerinin koreograflığını yaptı.

2009  yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları          Bölümü Bale Anasanat Dalı’nda lisans eğitimine başladı.

2010 – 2013 yılları arasında İzmir Tan Sağtürk Akademi’de eğitmenlik yaptı.

2012  yılında dansçı, koreograf ve eğitmen Deniz Alp’ten modern dans dersleri      aldı.

2012  yılında Varna Uluslararası Bale Akademisi’ne katıldı.

2013  yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları          Bölümü Bale Anasanat Dalı’ndan mezun oldu.

2013  yılında İstanbul Dans Akademisi’ne katıldı.

2013  yılında İstanbul’a yerleşerek Çağdaş Bale Topluluğu’na katıldı.

2013  yılında Tan Sağtürk Akademi Bağdat Caddesi okulunda eğitmenliğe başladı.            Halen sürdürmektedir.

2014  yılında Orff Schulwerk eğitimine katıldı.

2015  yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet           Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Bale Anasanat Dalı’nda Yüksek   Lisans eğitimine başladı.

2016  yılında Body Arts Pilates Studio’da Taha Erpulat’ın eğitmenliğinde      eğitimlere katılarak, Pilates Eğitmenlik Sertifikası aldı.

2017  yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet           Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Bale Anasanat Dalı’nda Vücut     Kondisyon, Pilates, Çocuk Konservatuvarı ve Yarı Zamanlı eğitmenliğine başladı. Halen sürdürmektedir.

 

Eğitim Aldığı Eğitmen ve Koreograflar;

Yannick BOQUIN, Deniz ALP, Gilbert MAYER, Aurora BOSCH, Louise FRANKENHUIST Gianpiero TIRANZONI, Özlem ŞENORMANLILAR, Jan BROECKX,  Robert DENVERS, Tuğçe TUNA,  Marc BOGAERTS, Ayşem SUNAL SAVAŞKURT, Deniz ÖZAYDIN, Gökçe SÖNMEMİŞ, Cem ERTEKİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MUTLU CANKUP

Klasik Bale - Repertuar - Point

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi(2001) ile eğitimine başlayan Mutlu Cankup,Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümü’nde lisans eğitimini Onur Belgesi alarak tamamlamıştır. Yurtiçi ve dışında dünyaca ünlü eğitmenlerin masterclass programları ve uluslar arası bale yarışmalarına katılmış,çeşitli organizasyonlar ve Çocuk Müzikallerine koreografiler yapmıştır. 2013 yılında konservatuar eğitimini tamamladıktan sonra aktif olarak İSTANBUL DEVLET OPERA BALESİ bünyesinde solist ve grup danslarında dans kariyerini halen sürdürmeye devam etmektedir. 2009 yılında eğitmenlik kariyerine başlayarak çeşitli bale okulları ve kolejlerde tüm seviyeler için bale öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Altınok Çocuk Tiyatrosu'nda 2010 yılından itibaren koreograf ve sanat danışmanı olarak görev alarak Garfield Komedi Festivali, Strawberry Live Show, Alis Harikalar Diyarinda, Oz Büyücüsü, Winx Club Müzikali gibi dünyaca ünlü marka ve masalların koreografisini yapmıştır. Ayrıca TRT Ankara-İstanbul-İzmir-Trabzon Çocuk Korolarını çalıştırarak 2013 yılında gerçeklestirilen ve TRT Çocuk Kanalının canlı yayınladığı 11.Popüler Çocuk Şarkıları yarışmasının koreograflığını gerçekleştirmistir.

 

          Eylül 2017 tarihinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı görevinden ayrılıp, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı'nda öğretim görevlisi olarak  devam etmektedir. Ayrıca çeşitli Bale okullarında Bale öğretmenliği yapmaktadır.

Screenshot_20200223-122713_Instagram.jpg
Screenshot_20200223-122858_Instagram.jpg
Giselle Özge Başaran-Eren Keleş.jpg
serhat güdül
devrim ileri tozkoparan
serhat güdül
devrim ileri tozkoparan
özerk tozkoparan
özerk tozkoparan
tuğçe toprak
tuğçe toprak
mutlu cankup
mutlu cankup
bottom of page